За останні три роки на росії призупинили будівництво 38 дата-центрів (ЦОД) з обсягом інвестицій 168,6 млрд рублів.
Про це йдеться в дослідженні компанії «Техекспо» та групи ПКР, з яким ознайомився Forbes.
Станом на червень 2026 року в країні налічується 128 проєктів з будівництва ЦОДів з обсягом інвестицій 1 трлн рублів. На стадії активного будівництва перебувають 42 проєкти вартістю 282 млрд рублів. Серед найбільших — дата-центри «Яндекса», «Сберу», DataPro, АФК «Система», VK.
З травня 2023 року по травень 2026 року кількість проєктів ЦОД на активній стадії будівництва скоротилася на 41,6%, а обсяг інвестицій у них зменшився на 26,3%. «При цьому поки що незрозуміло, як вирішувати завдання розробки незалежного ШІ, закон про який зараз готують до ухвалення», — зазначив генеральний директор «Техекспо» Філіп Врацких.
За даними дослідження, найбільший тиск відчувають комерційні дата-центри, які будуються для продажу потужностей на ринку. Вони значною мірою залежать від приватних інвестицій та позик. Аналітик iKS-Consulting Станіслав Мірін нагадує, що у 2025 році ставка сягала 21%. «Зараз вона знизилася до 14,25%, але це все одно дуже багато, з огляду на те, що проєкти комерційних дата-центрів розраховані на окупність близько десяти років, і з такою ставкою бізнес-модель часто просто не сходиться», — каже Мірін.
Ще гострішою проблемою стає підключення до електромереж, на яке доводиться чекати понад рік. «У Московському регіоні, за повідомленнями учасників ринку, зараз для нових інвесторів отримати такий дозвіл практично неможливо», — підкреслив Мірін. За оцінкою IBC Real Estate, близько 75% ринку комерційних ЦОДів зосереджено в Московському регіоні, який уже відчуває дефіцит енергетичних потужностей. Раніше президент «Ростелекому» Михайло Осеєвський попереджав, що у великих російських містах вільні електричні потужності практично вичерпані. За його словами, це вже обмежує будівництво нових дата-центрів і заважає масштабному впровадженню рішень на базі штучного інтелекту. Згідно з Генеральною схемою розвитку російської енергетики до 2042 року, до 2030 року Москві може не вистачити 1,6 ГВт потужності, а до 2042 року дефіцит зросте до 4,2 ГВт.